Wpływ alkoholu na wyniki sportowe

Wpływ alkoholu na wyniki sportowe

Sportowcy polegają na swoim ciele i wytrzymałości fizycznej, którą utrudnia picie alkoholu. Wpływ alkoholu na wyniki sportowe może stać się ekstremalny, ponieważ manipuluje się zdolnościami motorycznymi, wydajnością aerobową i regeneracją po treningu. Alkohol nie wpływa na wszystkich tak samo. W grę wchodzi wiele czynników, w tym rodzaj nadużywanego alkoholu.

Czy picie wpływa na wyniki sportowe?

Tak, picie wpływa na wyniki sportowe. Nadmierne picie może prowadzić do alkoholików, którzy zaniedbują trening i zagrażają ich karierze. Alkohol jest używany do świętowania lub jako nagroda za tygodniowy trening i trudną pracę stojącą za wygraną. Czynniki takie jak genetyka, płeć, ilość i rodzaj spożywanego alkoholu oraz ogólna masa ciała i stan zdrowia danej osoby determinują nasilenie skutków ubocznych alkoholu.

Alkohol we krwi wzrasta po spożyciu, co powoduje spowolnienie sygnałów w ośrodkowym układzie nerwowym. Zakłócenie zmniejsza efektywność koordynacji i opóźnia reakcje oraz rozsądny osąd. Długofalowe skutki alkoholu mogą powodować niewydolność narządów, pogorszenie funkcji poznawczych i nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu, co sprawia, że ​​trening jest niezwykle trudny.

Jak alkohol wpływa na treningi?

Piwo zyskało wpływ jako tak zwany napój regeneracyjny, ponieważ zawiera węglowodany i elektrolity; jednak nie wystarczy, aby pomóc sportowcowi w pełni wyzdrowieć. Negatywne skutki przeważają nad pozytywnymi, a sportowiec jest narażony na nadużywanie substancji, jeśli picie stanie się nadmierne. Oto niektóre efekty alkoholu na rozwój i regenerację mięśni po treningu:

  • upośledza pamięć
  • spowalnia czas reakcji
  • wyczerpuje poziom energii
  • niedobory żywieniowe
  • zaburza wzrost mięśni
  • problemy sercowo-naczyniowe
  • zapobiega regeneracji mięśni
  • hamuje wchłanianie składników odżywczych
  • nieregularne wzorce jedzenia
  • utrata lub przyrost masy ciała

Alkohol i regeneracja mięśni nie idą w parze, podobnie jak alkohol i ćwiczenia. Aby sportowiec osiągał najlepsze wyniki, wymagane jest odpowiednie przyjmowanie składników odżywczych, sen i trening z dużą ilością energii. Alkohol wpływa na wyniki sportowe, ponieważ może powodować brak snu, co zwiększa ryzyko kontuzji, a hormony manipulują wzrostem i witalnością mięśni. Ponadto alkohol zuboża wydzielanie testosteronu, który jest potrzebny do utrzymania równowagi hormonalnej podczas procesu zdrowienia.

Alkohol i wyniki sportowe mogą decydować o długofalowym losie zdrowia sportowca i długości jego kariery. Pijani sportowcy, którzy piją alkohol przed, w trakcie lub po treningu, powinni rozważyć skorzystanie z programu leczenia uzależnienia od alkoholu , aby uniknąć przewlekłych skutków alkoholizmu.